User Tools

Site Tools


cs:mix:roulette

Zaručená výhra v ruletě (která vás nejspíš zrujnuje)

Nevšimli jste si poslední dobou reklam a návodů, které se často objevují na internetu a které ukazují, jak snadno a rychle vydělat balík peněz v ruletě (například tady)? Recept je jednoduchý - v některém z virtuálních online kasin si založte účet, pošlete na něj nějaké množství peněz (čím víc, tím líp, ale doporučují alespoň cca 3-5 tisíc korun), a pak už je sázejte. Strategie je jednoduchá - vsázejte stále na stejnou barvu. Vyberte si např. červenou, a vsaďte na ni 1€. Pokud vyhrajete, získáte dvě Eura, tedy čistá výhra jedno Euro. Pokud prohrajete, nic se neděje - v dalším kole vsaďte opět na červenou, ale už 2€. Při každé prohře vsaďte dvojnásobnou částku na stejnou barvu. Je velmi nepravděpodobné, že by za sebou padla stejná (tedy černá) barva tolikrát za sebou - časem prostě musíte vyhrát. A když to budete dělat pořád dokola, za chvilku máte balík (káru, barák, atd.).

Zásadní problém této hry je v tom, že občas se skutečně stane, že za sebou v řadě spadne mnohokrát stejná barva. Pokud musíte pokaždé sázku zdvojnásobit, v určitém okamžiku se stane, že prostě nemáte peníze. Přitom pokud vyhrajete, čistá výhra je vždy jen jedno Euro (vyplacené peníze jsou daleko vyšší, ale když odečtete, co jste prosázeli, vyjde vám právě to jedno Euro). Zajímavé je, že v podobných reklamách (kde většinou stojí chlápek s parádním bourákem a říká, že on už si nasušil spoustu peněz a je ve vatě, tak proč by se s vámi o ten zaručený návod nepodělil) je vždy odkaz na zaručené internetové stránky kasin, ve kterých to dotyčný má vyzkoušeno a kde zaručeně vyhrajete. Není to ale nakonec tak, že je to celé reklama kasina, protože ty na tom ve výsledku vydělají?

Zkuste to nasimulovat. Máme dejme tomu 1000 hráčů, a každý má na kontě 200 Euro, které může vsadit - pokud je prohraje, tak končí, protože dvojnásobek vsadit nemůže - nemá je kde vzít. A dejme tomu, že každý hráč je ochoten hrát 100 kol, než ho to omrzí (každé kolo představuje sérii zvyšujících se sázek, a končí tím, že dotyčný vyhraje, nebo přesáhne celkový limit svých financí a prohraje). Pokud hráč prohraje (tzn. že by měl vsadit víc jak 200 Euro, které nemá), tak dejme tomu že za čas (až sežene peníze) začne sázet znovu, protože mu to nedá a chce peníze vyhrát zpátky. Dohromady ale každý hráč hraje jen 100 krát.

Kolik ve výsledku hráči vydělají a na kolik si případně přijde kasino? Vemte v potaz, že ruleta má 37 políček, z nichž je 18 červených, 18 černých, a jedno (nula) zelené. Pokud padne barva, na kterou si vzadíte, získáváte dvojnásobek vsazené sázky. Pokud padne nula, pak prohráváte polovinu vsazené částky, polovina se vám vrátí (alespoň tak je to ve francouzské ruletě, viz Wikipedie).

Pokud byste hráli ve skutečnosti, situace je samozřejmě složitější - pokud byste vyhrávali, asi by vám narostla chuť a hráli byste déle než sto kol. Pokud byste se v prohře blížili 200 Euro, asi byste zkusili vložit víc peněz, a různí hráči by se lišili podle toho, kolik jsou schopní prohrát a jak moc jsou ochotní riskovat. Případně pokud někdo prohraje, už do hry nepůjde. A v neposlední řadě je tam i celkem reálný předpoklad, že elektronická ruleta funguje jako hrací automaty - totiž že nejde o náhodu, ale o přednastavený algoritmus, který nedovolí, aby ve výsledku provozovatel nevydělal. Ostatně i reálná a nepajcovaná ruleta je vymyšlená tak, aby byla pro provozovatele zisková...

Řešení

cs/mix/roulette.txt · Last modified: 2017/10/11 20:36 (external edit)